Check out the weekly blogs
728x90 POM USYS
Print Page Share

2017-2018 FWRL Northwest Teams

FWRL_15-16_Secondary_Page_Header

* Denotes non-traditional teams.  These teams cannot claim advancement opportunities to the Region IV Championships or National League, however games against these teams may count in league standings.  Should a non-traditional team finish in position for an advancement spot, that spot will go to the next eligible team in the standings.


 

13U Boys (2005)  
Boise Nationals Timbers B05 Blue Idaho
Pac NW B05 Maroon Washington
Seattle United B05 Copa Washington
Spokane Sounders B05 Washington
WPFC B05 Black Washington
   
14U Boys (2004)  
Alaska ODP* Alaska
Boise Nationals Timbers B04 Blue Idaho
PCU 04B Red 1 Oregon
Westside Timbers 04B Copa Oregon
Eastside FC B04 White Washington
Greater Seattle Surf B04 Washington
Northwest United B04 A Black Washington
Seattle United B04 Copa Washington
Spokane Sounders B04 Washington
   
15U Boys (2003)  
Alaska ODP* Alaska
Boise Nationals Timbers B03 Idaho
Eastside Timbers 03B Red Oregon
Westside Timbers 03B Copa Oregon
Woodburn AFC Real Madrid B03 Oregon
Eastside FC B03 Red Washington
GS Surf B03 Washington
Northwest United B03 Black Washington
PacNW B03 Maroon Washington
Seattle United B03 Copa Washington
   
16U Boys (2002)  
Boise Nationals Timbers B02 Blue Idaho
Eastside Timbers B02 Red Oregon
Timbers Academy 03* Oregon
Westside Timbers 02B Copa Red Oregon
Westside Timbers 02B Copa White Oregon
GS Surf B02 Washington
PacNW B02 Maroon Washington
Seattle United B02 Copa Washington
Sounders Academy 03* Washington
WPFC B02 Black Washington
   
17U Boys (2001)  
Alaska ODP* Alaska
Sting Timbers 01B Idaho
Eastside Timbers 01B Red Ajax Oregon
Timbers Academy 02* Oregon
Westside Timbers 01B Copa Oregon
Eastside FC B01 Red Washington
GS Surf B01 Washington
PacNW B01 Maroon Washington
Seattle United B01 Copa Washington
Sounders Academy 02* Washington
Washington Rush B01 Washington
WPFC B01 Black Washington
   
18U Boys (2000)  
Alaska ODP* Alaska
Boise Nationals Timbers Idaho
Westside Timbers 00B Copa Oregon
Eastside FC B00 Red Washington
GS Surf B00 Washington
Seattle United B00 Copa Washington
WPFC B00 Black Washington
PacNW B00 Maroon Washington
   
19U Boys (1999)  
North Idaho Inferno SC B99 Brown Idaho
Santos FC 99B Cruzerio Oregon
SFC 99B Oregon
Westside Timbers 99B Copa Oregon
Eastside FC B99 Red Washington
PacNW B99 Maroon Washington
Seattle United B99 Copa Washington
WPFC B99 Black Washington
   
13U Girls (2005)  
Alaska ODP* Alaska
Idaho Rush Premier 05G Idaho
Crossfire United ECNL Oregon
FC Portland 05G Navy Oregon
NEU PDX 05G White Oregon
THUSC Neon Black Oregon
Eastside FC G05 Reign Pre-Academy Washington
Snohomish United G05 Black Washington
Seattle United G05 Copa Washington
WPFC G05 Pre-ECNL Washington
   
14U Girls (2004)  
Alaska ODP* Alaska
Idaho Rush Premier G04 Idaho
Crossfire United 04G Oregon
Eastside Timbers 04G Red Oregon
THUSC 04G United Selenium 1 Oregon
Eastside FC G04 Reign A2 Washington
GS Surf G04 Washington
PacNW G04 Maroon Washington
Seattle United G04 Copa Washington
   
15U Girls (2003)  
Idaho Rush Premier G03 Idaho
Indie Chicas G03 Idaho
CFC 03G Red Cortez Oregon
ETFC 03G Lyon Black Oregon
FCSC G03 Nemesis White Oregon
GPS Oregon 03G Elite Oregon
Washington Timbers 03G Red 1 Oregon
Eastside FC G03 Reign Academy 2 Washington
GS Surf G03 Washington
PacNW G03 Maroon Washington
Seattle United G03 Copa Reign Academy Washington
WPFC G03 Black Washington

*Division will be divided into two brackets*
 

 
16U Girls (2002)  
Idaho Rush Premier 02G Idaho
Eastside Timbers 02G Liverpool Oregon
ETFC Force Black Oregon
Westside Timbers 02G Copa BTS Oregon
Eastside FC G02 Reign A2 Washington
PacNW G02 Maroon Washington
Seattle United G02 Copa Washington
Spokane Sounders G02 Washington
3RSC G02 Black Washington
WA Rush G02 Washington
   
17U Girls (2001)  
CFC Zenith Oregon
ETFC 01G Cypress Black Oregon
Eastside FC G01 Red Washington
GS Surf G01 Washington
PacNW G01 Maroon Washington
Seattle United G01 Copa Washington
Spokane Sounders G01 Washington
WPFC G01 Black Washington
   
18U Girls (2000)  
Alaska ODP* Alaska
Sting Timbers FC 00G Red Idaho
FCSC Nemesis 00G Oregon
NEU PDX 00G White Oregon
GS Surf G00 Washington
PacNW G00 Maroon Washington
Seattle United G00 Copa Washington
SSC Shadow Sounders G00 Washington
Washington Rush G00 Washington
   
19U Girls (1999)  
Westside Timbers 99G Copa BTS Oregon
ETFC Athletica Black  Oregon
Eastside FC G99 Red Washington
GS Surf G99 Washington
PacNW G99 Maroon Washington
Spokane Sounders G99 Washington
WPFC G99 Black Washington
usyouthsoccer.org